Co zabrać do szpitala? 19 rzeczy, które należy spakować do szpitala

Gdy osoba bliska zachoruje i ma być leczona w szpitalu, często pakujemy jej bagaż w pośpiechu, niecierpliwie oczekując przyjazdu pogotowia. Zdarza się wówczas, że chory trafia na oddział bez niezbędnych przedmiotów. Nawet jednak gdy dysponujemy większą ilością czasu (np. w przypadku zaplanowanego wcześniej terminu przyjęcia do szpitala), często zapominamy o zabraniu wszystkiego co potrzebne. Naraża to osobę chorą na niepotrzebne badania, przedłuża pobyt na oddziale, a nawet może niekorzystnie wpłynąć na jej stan zdrowia. Często informacje co wziąć ze sobą do szpitala są umieszczone na stronie internetowej danej placówki. Gotową stworzoną przeze mnie listę w formacie pdf (przypominającą listę zakupów, by ułatwić pakowanie) można ściągnąć za darmo tutaj (poradnikgeriatryczny.pl/darmowe-materialy)

Co zabrać do szpitala? 19 rzeczy, które należy spakować do szpitala.

1. Dowód osobisty
Lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Niektórzy pacjenci są uprawnieni do dodatkowej refundacji leków, jak kombatanci - wówczas należy zabrać także dokument potwierdzający te uprawnienia.

2. Numer telefonu osoby bliskiej
Zapisz na kartce numer telefonu do osoby bliskiej. Osoba chora może go nie pamiętać, a często kontakt telefoniczny z opiekunem jest niezbędny.

3. Dokumentacja medyczna
Jeśl twój podopieczny leżał już kiedyś w szpitalu, na pewno dostał “kartę informacyjną” (tzw. wypis). Spakuj go, niezależnie czy jest “świeży” czy dotyczy historii sprzed 10 lat. Mogą się tam znajdować cenne dla lekarzy informacje. Zabierz wszystkie “wypisy” które tylko masz w domu, najlepiej w formie kser. Być może posiadasz także zaświadczenia o leczeniu z poradni specjalistycznych, wyniki przeprowadzanych badań (np USG czy RTG) - również je spakuj.

4. Leki
Szpital powinien zapewnić niezbędne leki. Musisz jednak poinformować lekarza jakie leki stosuje bliska Ci osoba. Najlepiej, gdy spakujesz wszystkie do jednej reklamówki, którą przejrzy lekarz. Nie zapomnij o lekach, które nie są przyjmowane doustnie, takie jak insuliny czy leki wziewne. NIe pomiń także tych, które stosowane są nieregularnie (np. przeciwbólowe czy nasenne). Pamiętaj - leki weź w oryginalnych opakowaniach! Przygotuj również rozpiskę z harmonogramem zażywanych leków, na której będzie zapisana nazwa leku, jego dawka i częstość zażywania.

5. Zeszyt pomiarów
Jeśli osoba Ci bliska regularnie mierzy i zapisuje np. swoje poziomy ciśnienia tętniczego czy “cukrów”, koniecznie zabierz je do szpitala.

6. Protezy zębowe
Jeśli osoba chora korzysta z nich na co dzień, na pewno będzie ich potrzebować także w szpitalu.

7. Okulary
Niezbędne w prawidłowej komunikacji z personelem medycznym czy świadomym podpisywaniem dokumentów.

8. Aparat słuchowy
Również niezbędny w komunikacji. Udowodniono, że korzystanie z aparatów słuchowych zmniejsza częstość występowania majaczenia u pacjentów starszych.

9. Klapki
Przydadzą się podczas kąpieli pod prysznicem.

10. Ubrania
Spakuj bieliznę osobistą, bawełniane koszulki na zmianę, spodnie dresowe, bluzę lub szlafrok, pidżamę. Pamiętaj by strój był swobodny, sportowy. Ważne by osoba chora była w trakcie pobytu w szpitalu aktywna i w miarę możliwości nie spędzała całego dnia leżąc w łóżku. Ubrania powinny zachęcać do aktywności.

11. Buty/kapcie
Weź ze sobą wygodne buty sportowe lub kapcie obejmujące piętę (by przeciwdziałać upadkom).

12. Przybory toaletowe
Ręcznik, kosmetyki osobiste, grzebień, a także w razie potrzeby podpaski lub pampersy.

13. Książka/gazeta
Zabierz coś, co dostarczy rozrywki i umili wolno upływający czas.

14. Zdjęcie rodziny
Osoby starsze często czują się w szpitalu obco. Pobyt umilimy im, gdy na szafce przy łóżku postawimy np. zdjęcie rodziny.

15. Telefon + ładowarka
W dzisiejszych czasach prawie każdy korzysta z telefonu. Dzięki niemu osoba chora będzie mogła swobodnie kontaktować się z opiekunem. Nie zapomnij o ładowarce.

16. Drobne pieniądze
W razie chęci skorzystania z dobrodziejstw szpitalnego sklepiku. Pamiętaj - ze względu na możliwe kradzieże nie zabieraj większej ilości pieniędzy, drogich sprzętów elektronicznych czy biżuterii.

17. Woda
Najlepiej niegazowana w małych butelkach (0,5l). Wygodne jest korzystanie z zakrętek typu “dziubek”.

18. Kubek / sztućce
Własny kubek zachęci do częstszego picia, co jest ważne by uniknąć odwodnienia. Niektórzy chorzy skorzystają z tzw. “kubków niekapków”.

19. Papier toaletowy
Szpital zapewnia papier ale… przezorny zawsze ubezpieczony :)

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy - proszę pomóż mi dotrzeć do większej ilości osób. Będę wdzięczny, jeśli poinformujesz innych o tej stronie.